Золоті монети Миколи II: вартість, різновиди

30.07.2015

Золоті монети Миколи II: вартість, різновиди

‘); document.write(‘

За час царювання Миколи II (1894-1917 р. р.) були викарбувані золоті монети різного номіналу і ваги, серед них зустрічаються і нумізматичні казуси, а сьогоднішня вартість починається від ціни за золото, з якого виготовлена монета (для широко поширених монет) і досягає сотень тисяч доларів за рідкісні екземпляри.

А ось чи виправдана ціна на такі царські монети. читайте у статті «Де можна сьогодні купити золоті царські монети та чи виправдана їх вартість?».

Епоха царювання останнього російського Імператора Миколи II завершилася трагічно. Немає жодного сенсу переказувати всім відомі історичні факти, варто зупинитися лише на тих, які вплинули на нумізматичну цінність золотих монет, що карбувалися в ті роки.

А фактів таких знайдеться не мало і серед них — незрозумілі і навіть таємничі. Золоті монети Миколи 2 немов відображена в дорогоцінному металі історія величезної імперії, що впала відразу.

Грошова реформа

На самому початку правління Миколи II тодішнім міністром фінансів Сергієм Юлійовичем Вітте була проведена грошова реформа (1895-1897р.р.), спрямована на посилення національної валюти, забезпеченої золотом. Кількість паперових грошей в обігу зменшилася, а оборот золота збільшився в 18 разів.

Зрозуміло, виникла необхідність карбування нових золотих монет. Потреба в монеті була настільки висока, що частина замовлень довелося передати Паризьким і Брюссельській монетному двору. Карбувалися золоті монети вартістю 5, 10, 15, 25 і 7,5 рублів. Крім того, була випущена монета сто франків, що відповідало 37,5 рублів.

Різновиди монет

Для поповнення доходів державної скарбниці однією з найбільш поширених у різних країнах заходів було зменшення ваги монети. Так і сталося з Миколаївськими золотими монетами номіналом 5, 10, 7,5 і 15 рублів. Однак якщо монети 7 рублів 50 копійок і 15 рублів відразу карбувалися в новому, полегшеному вазі, то з империалами і полуимпериалами вийшло інакше.

Імперіали і полуимпериалы. До початку царювання Миколи II вага монети в 10 рублів («стопа») дорівнював 12,9 грама і був зменшений їм до 8,6 грамів. Але в період з 1895 по 1897 рік були випущені і справжні, повноцінні імперіали.

Щорічно чеканилося всього за 125 монет, а на сьогоднішній день такі монети Миколи 2 вартість яких становить 40 000-50 000 доларів, стали справжньою рідкістю. За окремі екземпляри колекціонери готові платити до 250 тисяч доларів. На справжніх империалах присутня відповідна напис: «Имперіалъ».

Полуимпериалы так само карбувалися всього три роки, а їх тираж був ще менше — 36 монет щорічно. На аукціонах їх вартість нітрохи не менше імперіалів.

Червінці і полтиники. Звичайні для епохи Миколи II монети номіналом 5 і 10 рублів. Починаючи з 1897 року, які чеканилися в «полегшеному» варіанті. Вага червінця становив 8,6 грама, а 5 рублів — 4,3 грами.

Недосвідчені нумізмати часто помилково називають їх империалами, про яких — нижче. Ціна цих монет на сьогодні трохи вище, ніж ціна золота, що входить до їх складу. Що являє собою золотий червонець. які існують різновиди і звідки пішла така назва, читайте в однойменній статті.

«Дивні» монети. В 1897 році були випущені дві досить незвичайні монети: 7,5 і 15 рублів. Монета номіналом 15 рублів важила стільки ж, скільки справжній імперіал, а саме — 12,9 грама. Сім з полтиною важили, відповідно — 6,45 грама.

Начеканено їх було величезна кількість — тираж становив 12 мільйонів екземплярів монет 15 рублів і 17 мільйонів — 7,5 рублів. Саме тому сьогоднішня їх невисока ціна. Втім, вони все одно стоять дещо дорожче, ніж міститься в них золото. Ціна на монету в 15 рублів починається від 500 доларів, а за 7,5 — від 300, все залежить від стану монети.

Руси. Мабуть, усім реформаторам властиво декілька «перегинати палицю», чи йдеться про сучасної Росії або Росії за часів царювання Миколи II. В період грошової реформи виникла ідея зміни самої назви національної валюти. Замість звичного «рубль» у побуті повинні були з’явитися монети під назвою «рос».

Були навіть випущені п’ять комплектів, по три монети кожен: 5, 10 і 15 русів. Втім, руси не були затверджені Миколою, їм так і не судилося стати новою національною валютою. Монети ці дуже і дуже рідкісні, ціна їх досягає 400 тис. доларів.

Рідкісні монети

 • 5 і 10 рублів 1906 року. безумовно рідкісним монет епохи Миколи II належать 5 і 10 рублів золотом, випуску 1906 року. Викарбовано їх було всього по 10 штук і монети є нумізматичною рідкістю. Ціни на аукціонах коливаються від 15 до 200 тисяч доларів за примірник;
 • 100 франків. Ще більшою рідкістю стала монета, випущена в 1902 році. Номінал монети — 100 франків. У перерахунку на тодішні рублі — 37,5 рублів. Номінал для Росії більш ніж дивний.

  За однією з версій монета була викарбувана в ознаменування франко-російській дружби, і реалізації взаємних інтересів на Далекому Сході.

  Втім, деякі джерела стверджують, що монета призначалася для використання в казино. Можливо, мали місце обидва варіанти. Вага монети був дорівнює двом з половиною империалам — 32,26 грама. Перший тираж монети — 225 екземплярів.

  Двісті монет були призначені Імператриці Олександрі Федорівні для використання в якості пам’ятних подарунків, двадцять п’ять — Великому Князю Георгію Михайловичу. Десять монет були випущені пізніше і, нарешті, ще одна, 236-я, була дочеканена спеціально для Ермітажу.

  Ці монети, виконані із золота 900 проби, не тільки велика рідкість, вони ще й дуже красиві. На аукціонах з’являються досить рідко і коштують дуже дорого (до 150 тис. доларів).

 • Подарункові монети. Подарункові монети, інакше звані донативными, карбувалися не для повсякденного обігу, а в якості пам’ятних подарунків до певних дат. В 1896 році, до коронації Миколи II була випущена пам’ятна монета номіналом 25 рублів.

  Вага її дорівнює вазі двох з половиною імперіалів, про що і повідомляє відповідний напис над гербом: «2 ½ Имперіала». Монета дуже нагадує французькі 100 франків.

  В 1908 році, до сорокаріччя Імператора була випущена ще одна така ж монета. Донативные монети Миколи 2 вартість яких 120-180 тисяч доларів — велика рідкість.

 • Остання золота монета останнього Імператора Росії . Ця монета номіналом 10 рублів заслуговує окремої розповіді.
 • Тиражі золотих червінців (крім 1906 року) для тих років просто величезні:

  • 1900 рік — 6 мільйонів екземплярів,
 • 1903 рік — 2,8 млн. примірників,
 • 1904 рік — 1 млн. примірників,
 • 1910 рік — 100 тис. примірників,
 • 1911 рік — 50 тис. примірників.
 • Можлива, звичайно, плутанина з тиражами монет. В офіційних документах тих років, може не вказуватися кількість викарбуваних, а кількість випущених з монетного двору примірників. Між тим, могло вийти так, що викарбувані монети довгий час лежали на складі, а потім — кілька тиражів випускалися в обіг.

  Так чи інакше, але навіть тираж 50 тис. примірників останнього червінця царської Росії не є таким вже маленьким. Між тим, червінців, викарбуваних у 1911 році на нумізматичному ринку безліч. Чим це пояснити? Чому взагалі ведуться суперечки про монеті (нехай і символі Росії двадцятого століття), чия вартість не набагато дорожче золота, з якого вона виготовлена?

  Монети Миколи 2 номіналом 10 рублів, червінці, підробляють дуже часто. Але не просто підробляють: у великій кількості зустрічаються новотвори, які повністю відповідають оригіналам.

  З цього можна зробити єдиний висновок: штемпеля для карбування були викрадені з Монетного двору і вивезені з Росії відразу після революції. Де вони зараз і хто продовжує карбувати царські монети?

  Ось кілька популярних версій:

  • Штемпеля захопив Колчак, який і карбував монети Миколи 2 для потреб Білої армії у величезних кількостях;
 • насправді штемпеля ніхто не крав і нікуди не вивозив, а у важкі роки після Громадянської війни Радянський уряд карбувало золоті червінці для торгівлі з країнами заходу (радянські гроші нікому не були потрібні);
 • Штемпеля були вивезені за кордон, з них зроблені копії, а «нові-старі» червінці — фальшивка.
 • Не дивлячись ні на що, вкладення грошей у монети епохи останнього імператора набагато більш вигідно, ніж, приміром, в золоті злитки. Червінці коштують дорожче, ніж золото, з якого вони викарбувані. Навіть у новоделах вага, проба і кількість чистого золота дотримано дуже точно.

  Імператорський лик

  На всіх золотих і срібних монетах, випущених під час царювання останнього російського імператора викарбувано його профіль. Виглядає Государ, як і личить Самодержцю — благообразно і серйозно.

  Традиція карбувати зображення глави держави була розвинена в більшості європейських (і не тільки) країн. У Росії монети з власним портретом почав випускати Великий реформатор Петро I. А припинив традицію імператор Павло I. Павло був, м’яко кажучи, не дуже гарний, і сам прекрасно це розумів.

  Згодом відродив традицію Олександр III в 1881 році, а продовжив — Микола II.

  Минцмейстер — це хто чи що?

  Слово це німецьке, так називають людину, яка відповідає за виробництво монет або хоча б пов’язаного з їх виробництвом. У царській Росії минцмейстер мав право і обов’язок позначати монети власним, іменним клеймом. Як правило ці знаки ставилися під гербом, під датою випуску, на хвості двоголового орла або його лапі, а також на гурті монети.

  до Речі, розібратися в тому, що одне й те ж » червоне і червоне золото. можна прочитавши відповідний матеріал

  Знаки мінцмейстера Санкт-Петербурзького монетного двору (1895 — 1911 р. р.):

  1. Аполлон Грасгоф (1883-1899 р. р.) — А. Р.

  Короткий опис статті: радянські монети вартість Золоті монети Миколи 2 немов відображена в дорогоцінному металі історія величезної імперії, що впала відразу. монети Миколи 2 вартість

  Джерело: Золоті монети Миколи II: вартість, різновиди

  Також ви можете прочитати